Elektromagnes to rodzaj magnesu, który wykorzystywany jest w wielu branżach w przemyśle. Jego działanie polega na wytwarzaniu pola magnetycznego wskutek przepływu przez zeń prądu elektrycznego. Po wyłączeniu napięcia w krótkim czasie pole to zanika. W przypadku elektromagnesu przemysłowego zbudowany jest on z cewki i rdzenia, najczęściej ferromagnetycznego, na którym osadzona jest zwojnica. Jakie są rodzaje elektromagnesów?
Wyższość elektromagnesu nad klasycznym magnesem polega na możliwości regulowania pola magnetycznego poprzez kontrolowanie ilości prądu w uzwojeniu. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych jak silniki, generatory, przekaźniki, głośniki czy dyski twarde, maszyny MRI czy też urządzenia precyzyjne jak sprzęt do separacji magnetycznej. W przypadku ciężkich maszyn podaje się koniecznie przed wynajęciem dźwigu udźwig elektromagnesu, gdyż wtedy jego silne pole magnetyczne używane jest do podnoszenia konstrukcji żelaznych typu złom.
Wyróżnia się elektromagnesy stałe i zmienne, trzymające oraz pchające o różnym zakresie mocy i napięć pracy — celem łatwiejszego dopasowania ich do określonego zastosowania. W automatyce przemysłowej z kolei wyróżnia się elektromagnesy mocujące bez magnesu trwałego, które “wyłączają się” po odcięciu, wyłączeniu prądu oraz takie z magnesem trwałym, które “trzymają”, dopóki nie będzie podany prąd. Kolejny rodzaj to elektromagnesy obrotowe, w których po podaniu napięcia następuje obrót trzpienia elektromagnesu o określony kąt, z określonym momentem. Nierzadko stosowane są też elektromagnesy wibracyjne (po podaniu napięcie kotwice znajdująca się nad elektromagnesem zostaje wprowadzona w ruch wibracyjny) oraz elektrorygle, w których po podaniu napięcia następuje zaryglowanie przedmiotu (elektrorygle w stanie bezprądowym odryglowane) lub odryglowanie przedmiotu (elektrorygle w stanie bezprądowy zaryglowane).