Podczas wykonywania spawania, ważny jest dobór odpowiedniej metody, dopasowanej do stosowanych materiałów i gazów osłonowych. Wśród nich są takie metody jak: TIG, MMA, czy MIG/MAG. Różnią się one nie tylko rodzajem spawu, ale też parametrami, które należy odpowiednio dobrać. Co należy mieć na uwadze, wybierając daną metodę spawania?
Spawanie metodą TIG zapewnia wysoką jakość produktu. W tym celu, należy mieć na uwadze kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest natężenie prądu spawania, jest on jednak zależny od biegunowości prądu stałego. Następnie zwraca się uwagę na napięciu łuku, które wpływa na długość łuku i kształt spoiny. Na szerokość lica spoiny wpływa prędkość spawania. Bardzo ważnymi parametrami są rodzaj i przepływ gazu osłonowego, a także rodzaj materiału głównego i dodatkowego. Do tego dochodzi średnica elektrody wolframowej.
MMA jest bardzo uniwersalną metodą spawania. Wymaganych parametrów jest mniej, niż w metodzie TIG. W obu metodach podobny wpływ na spaw ma dobór natężenia prądu spawania. Inne efekty osiągnie się stosując niskie, czy wysokie napięcie łuku. Kolejnym parametrem jest prędkość spawania. Ważne jest wzięcie pod uwagę średnicy elektrody i jej położenia.
Metody spawania MIG/MAG mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się je zależnie od użytego materiału. Jak w poprzednich przypadkach, należy brać pod uwagę rodzaj i natężenie prądu. Dobrym wyborem może być zastosowanie prądu pulsacyjnego. Napięcie łuku wpływa na długość łuku, szerokość lica spoiny i wtopienie. Należy też mieć na uwadze prędkość spawania i rodzaj gazu osłonowego. Różnią się jednak prędkością podawania drutu, doborem jego rodzaju i średnicy, a także długością wysunięcia.